Saskaņā ar “Lursoft” datiem 2018. gadā uzņēmuma apgrozījums sasniedza 1,52 miljonus eiro, bet peļņa pēc nodokļu nomaksas bija vairāk nekā 344 tūkstoši eiro. Tomēr uzņēmuma patiesā labuma guvējs nav norādīts pareizi – gada atskaitē kompānija sniegusi nepatiesas ziņas. Šī uzņēmuma patiesie īpašnieki Svetlana un Andris Dzeņi šobrīd figurē krimināllietas izmeklēšanā. Šā gada 26. jūlijā “Meridian Trade Bank” (MTB) bijušo prezidenti un valdes priekšsēdētāju Svetlanu Dzeni un viņas dzīvesbiedru, bijušo bankas padomes locekli Andri Dzeni policija aizturēja aizdomās par finanšu noziegumiem.
Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) sākusi izmeklēšanu par Dzeņu ģimenes darbībām saistībā ar amata pilnvaru pārkāpumiem, izsniedzot bankas kredītus. Trīs šīs krimināllietas epizodēs ir trīs galvenie aizdomās turamie – Dzeņu pārim pievienojies arī viņu dēls.
Šā gada janvārī bankas MTB padomē saskaņā ar akcionāru lēmumu iekļauti Ivars Grunte, Goča Tutberidze un Jurijs Adamovičs, kurš arī kļuvis par bankas padomes priekšsēdētāju.
Adamovičs un pašreizējā MTB vadība prasa atzīt banku par cietušo kriminālprocesos, kas saistīti ar Svetlanas Dzenes darbību. Mūsu rīcībā ir informācija, ka bankas iepriekšējā vadība radījusi tai zaudējumus aptuveni 20 miljonu eiro apmērā. Baņķiere Dzene ar īpaši izdevīgiem noteikumiem izsniegusi kredītus dažādiem, ar viņas ģimeni saistītiem uzņēmumiem.
Starp tiem ir bioenerģijas ražotājs SIA “Priekules Bioenerģija”, kuram 2012. gadā izsniegts MTB kredīts par kopējo summu 4 488 865 eiro ar izdevīgiem atmaksas nosacījumiem. Ar laiku šī uzņēmuma īpašniekam Andrim Dzenim izdevies samazināt jau tā ļoti zemo procentu likmi. Kredīts izsniegts arī SIA “Priekules siltumtīkli” attīstībai – tajā pēc izmeklēšanas rīcībā esošās informācijas reālie īpašnieki un labuma guvēji ir Svetlana un Andris Dzeņi. Vēl vienā epizodē tiek izmeklēts krāpšanās mēģinājums ar dokumentiem, lai saņemtu MTB kredītu 2 850 000 eiro apmērā. Šajā gadījumā figurē pazīstams celtniecības uzņēmums “Super Bebris”, kura īpašnieks un bankas kredīta saņēmējs ir MTB amatpersona Ivars Lapiņš, bet prokūrists – Andris Dzenis.
SIA “Light House” gadījums ir īpašs. Pēc “Lursoft” datiem šī uzņēmuma ar pamatkapitālu 2844 eiro īpašnieki periodiski mainījušies atkarībā no kompānijas politikas. Uzņēmums ar MTB starpniecību no 2005. gada līdz 2018. gadam bijis saistīts ar Dzeņu ģimeni. Starp īpašniekiem bijuši Svetlanas Dzenes privātais šoferis Nikolajs Isankovs un kāds Aivars Guntis Kreituss (2005-2007), kā arī Svetlana un Andris Dzeņi (2007-2014). 2014. gada decembrī uzņēmums pārrakstīts bijušajai bankas darbiniecei Lidijai Tabakerinai, bet šobrīd tas ir uz Svetlanas Dzenes brāļa Sergeja Vasiļjeva civilsievas vārda. Zīmīgi, ka tikai pēc problēmu rašanās bankā MTB un krimināllietas ierosināšanas Dzeņi pārrakstīja Jūrmalas viesnīcu un restorānu “Light House” šai radiniecei.
Šobrīd izmeklēšanā tiek noskaidrota Dzeņu ģimenes vainas pakāpe augstāk minētajās krāpnieciskajās darbībās un iespējamā krāpšana kreditēšanā un izvairīšanās no nodokļiem SIA “Light House”. Viesnīca un restorāns Dzintaros joprojām veiksmīgi darbojas.
Visi apmeklētāji zina, ka uzņēmums pieder Dzeņu ģimenei, bet informācija Uzņēmumu reģistrā un bankās ir fiktīva. Nākotnē tas nozīmē iespējamus kriminālprocesus, ko varētu ierosināt Ekonomikas policija, un kriminālprocesu par nepatiesu ziņu sniegšanu par labuma guvēju, tas ir, par iespējamu dokumentu viltošanu.